Landskab nr. 6 2019

DKK 143

LAN 06 2019

Ny vare

Landskab nr. 6 2019 - Tema Horisont - Hvordan vil vi gøre her til lands med vores godt 9000 km lange kystlinje? Hvordan vil tiltagene mod hyper-objekter som havstigninger og klimaforandringer præge det fremtidige landskab og vores byer? I dette nummer deler Nationale og internationale aktører inden for landskabsfeltet deres forestillinger om fremtiden og deres bud på aktuelle løsninger.

Landskab nr. 6 2019 - Tema Horisont - Hvordan vil vi gøre her til lands med vores godt 9000 km lange kystlinje? Hvordan vil tiltagene mod hyper-objekter som havstigninger og klimaforandringer præge det fremtidige landskab og vores byer? Vil vi etablere dæmningsvægge mod havet og skabe et slettelandskab med evakueringsbjerge eller anlægge monumentale "redningskranse" af vandregulerende sluser og porte i fjord og bælt? Vil vi søge løsninger på terræn, der, samtidig som de værner mod havet skaber store sammenhængende bynære rekreative arealer, eller vil vi rydde områder tæt ved havet og efterlade dem til erosion og naturens kræfter?

I dette temanummer af Landskab deler nationale og internationale aktører inden for landskabsfeltet deres forestillinger om fremtiden og deres bud på aktuelle løsninger.

INDHOLD

Horisont – Christina Capetillo

Tilgange til kystudvikling – Ole Fryd, Katrina Wiberg og Gertrud Jørgensen

Biologisk kystsikring – Eva Sara Rasmussen og Vibe Gro Falk

Over daglig vande – Stine Poulsen

Det våde Danmark – Morten Stræde

Ørehalen – et blødt forsvar til København – Eva Sara Rasmussen, Rikke Juul Gram og Jakob Sandell Sørensen

Vil vi mures inde? – Stig Lennart Andersson

Kan man sikre en kyst? Og hvor er kystlinjen henne? – Katrina Wiberg og Ole Fryd

Havnebyen Hamborg – Steen Bisgaard

The Bight: Coastal Urbanism – DLANDstudio og Rafi Segal A+U

Waller Sand Bremen: Urban stormflodssikring – Steffan Robel og Lola Meyer

Forunderlig foranderlig – Ole Fryd og Gertrud Jørgensen

Feltnoter – Christina Capetillo

Summary – Pete Avondoglio

Format30 x 23 cm
Udgivet2019
SprogDansk
ForlagDL og Akademisk Arkitektforening
IndbindingSoft cover
RedaktørAnsv. redaktør Christina Capetillo