A Guide to Danish Architecture - Towards the UN Sustainable Development Goals

DKK 150

9788787397933

Ny vare

A Guide to Danish Architecture - Towards the UN Sustainable Development Goals. Kan vi bygge os til en bedre verden? Guiden præsenterer 60 nyere danske arkitekturprojekter, som hver på deres måde bidrager til at opbygge stærkere lokalsamfund, forbedre livskvaliteten og skabe en mere bæredygtig fremtid for alle. Kan også købes i Arkitektforeningen, Åbenrå 34

A Guide to Danish Architecture - Towards the UN Sustainable Development Goals

Kan vi bygge os til en bedre verden? FN’s verdensmål er en fælles arbejdsplan på vejen mod en mere bæredygtig fremtid. Arkitekturen og det byggede miljø spiller en afgørende rolle – både når det gælder de udfordringer, vi står overfor, og de løsninger, vi har brug for, hvis målene skal nås. Arkitekter kan være med til at ændre den måde, hvorpå vi bruger jordens begrænsede ressourcer, når fremtidens bygninger, byer, landskaber og infrastruktur skal udvikles og omstilles. ’A Guide to Danish Architecture – Towards the UN Sustainable Development Goals’ præsenterer 60 nyere danske arkitekturprojekter, som hver på deres måde bidrager til at opbygge stærkere lokalsamfund, forbedre livskvaliteten og skabe en mere bæredygtig fremtid for alle. 

Bogen er skrevet på engelsk og er udgivet af Arkitektforeningen i anledning af UIA Verdenskongressen for Arkitekter 2023 i København. Indhold er udvalgt og sammensat af foreningens lokalafdelinger. De udvalgte projekter i bogen præsenteres i syv kapitler, som svarer til foreningens syv lokalafdelinger: København, Østifterne, Bornholm, Sønderjylland, Vestjylland, Østjylland og Nordjylland.

Rigt illustreret

Indhold

PREFACE 6

INTRODUCTION 10

ARCHITECTURE’S CONTRIBUTION TO THE UN SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS 14

NORTHERN JUTLAND36

EASTERN JUTLAND56

WESTERN JUTLAND 92

SOUTHERN JUTLAND 110

ZEALAND, FUNEN AND ISLANDS 128

GREATER COPENHAGEN154

BORNHOLM 194

ACKNOWLEDGEMENTS 212

REFERENCES 214

Bidragydere:

Natalie Mossin, Birgitte Lindegaard Jensen, Katrine Østergaard Bang, Emilie Koefoed, Bodil Vilholm Henningsen, Helle Lassen, Rie Øhlenschlæger, Anna Kathrine Bisgaard Sørensen, Elsebeth Terkelsen, Carsten Maegaard, Georg Unna, Ny Weisser Øhlenschlæger, Hanne Raunsmed, Anna Cecilie Nicolaysen, Even Brænne Olstad, Gugga Zakariasdottir, Birgit Stoltz Andersen, Lars Autrup

Format19 x 12,5 cm
Udgivet2023
SprogEngelsk
ISBN9788787397933
ForlagAkademisk Arkitektforening
IndbindingSoft cover
Side tal224
RedaktørKatrine Østergaard Bang, Birgitte Lindegaard Jensen