Landskab single issues  There are 23 products.

per page
DKK 145

Landskab nr. 07 2020. Dette temanummer af Landskab handler om jord. Jord som ressource og dyrkningsmedie, som territorie og terræn, som kulturarv og fundament.

DKK 145

Landskab nr. 06 2020 - Tema: Haver. Om min have og vores haver. Om nyttehaver, kulturarv, J.C. Jacobsens Have, den hemmelige have, Krøyers Plads og meget mere. Rigt illustreret.

DKK 145

Landskab nr. 05 2020. Tema: Haver. Om Ellipsehaverne, haver i Grønland, Havebyen, Åstrup Have og meget mere. Rigt illustreret.

DKK 145

Landskab nr. 04 2020. Dette nummer samler en serie projekter, hvor relationen mellem menneske og natur kommer forskelligartet til udtryk. Om billedkunstneren Lea Porsager og hendes projekt Gravitational ripples, om Bispebjerg Hospitals kulturarvsprojekt, om Herlev Hospitals ny natur med Stig L. Andersson og Bjørn Gilman, SLA, om Sven-Ingvar Anderssons...

DKK 145

Landskab nr. 03 2020. Hvordan øger vi biodiversiteten i landskabet og i byerne? Hvordan udvikler vi et æstetisk formsprog, der er videnskabeligt funderet og indtænker biodiversitet i en landskabsarkitektonisk helhed? Indeholder artikler, interviews, feltnoter, casestudier m.m. fra landskabsarkitekter, biologer og forskere. 

DKK 145

Landskab nr. 2 2020 - Det kommende: 100% grøn! The future: 100% green! Danish language edition.

DKK 145

Landskab nr. 1 2020 - 100 år

DKK 143

Landskab nr. 8 2019 - Dansk Landskabspris 2019, Tern - et temporært værk i Amorparken, Steder mellom land og vann og meget mere

DKK 143

Landskab nr. 7 2019. Træernes taletid - Old Tjikko - Trees + Ponds = Water Garden - Antroposcenisk monument - Herlighedsværdi - også i byerne - Træerne har deres egen klimaudfordring - Gatetræernes historie og Dronning Eufemias gate - Hvad er træet værd - Nous les Arbres - A Life Drawing Trees - Bogomtaler "Træmuseet" og "Träd i Malmö". English summary

DKK 143

Landskab nr. 6 2019 - Tema Horisont - Hvordan vil vi gøre her til lands med vores godt 9000 km lange kystlinje? Hvordan vil tiltagene mod hyper-objekter som havstigninger og klimaforandringer præge det fremtidige landskab og vores byer? I dette nummer deler Nationale og internationale aktører inden for landskabsfeltet deres forestillinger om fremtiden og...

DKK 143

Landskab nr. 05 2019. About Peberholm, Ballerup Boulevard, Hybridnatur and more. Richly illustrated.

DKK 143

Landskab nr. 04 2019 - Munkestræde i Svendborg, Yuanmingyan - Det gamle Sommerpalads i Beijing, Dagdrømmernes plads af Finn Larsen og meget mere. Rigt illustreret

Showing 1 - 12 of 23 items